درمان شقاق مقعدی

مرکز درمانی بیمارهای کلورکتال سامان

آیا بواسیر ارثی است؟

ن ها با کدهای دستورالعملی خود عوامل اصلی انتقال دهنده مواد ارثی هستند که به منزله طرحی برای گسترش سلول ها و سیستم های بدن عمل می کنند. ژن ها می توانند بیماری های ارثی را با خود حمل کنند و از نسلی به نسلی دیگر انتقال بدهند. دانشمندان بر این باور هستند که بیماری های خاصی مثل آلزایمر، افسردگی، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت، پوکی استخوان و سرطان های پستان، تخمدان، روده بزرگ، پروستات و پوست ارثی هستند و می توانند به نسل های بعدی نیز منتقل شوند. در این میان آنچه افراد را نگران می کند این است که آیا بواسیر نیز می تواند به صورت ارثی و وراثتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

بواسیر بیماری است که بر اثر تورم رگ های خونی در مقعد ایجاد می شود و می تواند علت های مختلفی مثل پیری، یبوست، اسهال، بارداری، چاقی، رژیم غذایی نامناسب و عادت های نادرست رزومره داشته باشد. همه این علت ها منجر به ایجاد تنش و فشار بر روی مقعد بیمار شده و گشادی رگ های مقعد را باعث می شود.

همانند ویژگی های فیزیکی مانند مو و رنگ چشم، بیماری ها و اختلالات نیز می توانند از نسلی به نسل دیگر منتقل شوند. ژن ها، واحد های انتقال دهنده مواد ارثی هستند که حاوی دستورالعمل های کد شده بوده و به عنوان یک طرح برای توسعه سلول ها و سیستم های بدن عمل می کنند. آن ها همچنین می توانند بیماری های خاصی را که به ارث برده می شوند را حمل کنند. مدت های طولانیست که محققان به این واقعیت پی برده اند که بیماری هایی مانند آلزایمر، افسردگی، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت، پوکی استخوان و سرطان های پستان، تخمدان، روده بزرگ، پروستات و پوست نیز ارثی هستند. آنچه اغلب مردم را شگفت زده می کند این واقعیت است که هموروئید نیز ممکن است به دلایل ناشی از وراثت به وجود آید و فرد به هموروئید ارثی مبتلا شود.

 

هموروئید ها ناشی از تورم عروق خونی در مقعد می باشند و می توانند به علل مختلفی مانند پیری، یبوست، اسهال، بارداری، چاقی، رژیم غذایی نامناسب و عادات و شیوه های غیرصحیح زندگی پدیدار شوند. تمام این شرایط باعث ایجاد تنش و فشار روی ناحیه مقعد می شود و موجب ایجاد تنش و استرس در رگ های آن  خواهد شد.

وراثت، در حالی که به طور مستقیم باعث ایجاد هموروئید نمی شود، می تواند عاملی کمک کننده باشد. رگ های ضعیف می توانند ژنتیکی باشند و امکان بروز هموروئید را بیشتر کنند. رگ های ضعیف می توانند به راحتی آسیب دیده و یا گسترده تر شوند، در نتیجه منجر به هموروئید ارثی می شوند.

در حالی که هیچ چیز در مورد جلوگیری از وراثت وجود ندارد، گام هایی هستند که می توانید از بروز هموروئید پیشگیری کنید در صورتی که شما می دانید که از لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری هموروئید می باشید. حفظ سلامت روده و شکم یکی از بزرگترین اقداماتی است که می توانید در جهت جلوگیری از هموروئید انجام دهید و راه هایی برای انجام آن وجود دارد که در ادامه ذکر خواهد شد.

تا به حال دلیلی بر اینکه وراثت باعث ایجاد بواسیر می شود گزارش نشده است. ولی درباره اینکه می تواند به منزله یک عامل کمک کننده عمل کند، با شک و تردیدهای جدی روبه رو است. عروق تضعیف شده می توانند به آسانی آسیب ببینند و در نواحی موردنظر منتشر شده و باعث بواسیر ارثی شوند.

درباره بیماری های وراثتی تا به حال موارد پیشگیری بیان نشده است، ولی می توان از بروز خود بواسیر در مراحل ابتدایی پیشگیری کرد. اگر شما می دانید که از نظر ژنتیکی استعداد مبتلا شدن به بواسیر را دارید، بهتر است زودتر دست به کار شوید و موارد پیشگیری این بیماری را اجرا کنید تا به این بیماری مبتلا نشوید. خوشبختانه روش های درمان بواسیر بسیار خوبی وجود دارد و به راحتی در دسترس همه است.http://saman-clinic.ir/colorectal/hemorrhoid/#hemorrhoid3

 

[ بازدید : 6 ]

[ جمعه 20 مهر 1397 ] 15:40 ] [ روحی ]

[ ]

سئو سایت ساخت وبلاگ افزودنی های بتن
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]