درمان شقاق مقعدی

مرکز درمانی بیمارهای کلورکتال سامان

درمان خانگی بواسیر

پیش از هر چیز، همه‌ی ما بواسیر یا هموروئید داریم. آنها فقط بالشتک‌های وریدی در اطراف مقعد هستند. در واقع داشتن آنها خبر خوبی است، زیرا بدون آنها ممکن است مدفوع بی‌اختیار از مقعد بیرون بریزد. این چیزی است که حداقل تئوری می‌گوید. خبر بد آن است که تقریبا نیمی از مردم در برهه‌ای از زندگی‌شان دچار هموروئیدهای ناسالم می‌شوند اما خبر خوب آن است که با استفاده از درمان‌های خانگی طبیعی می‌توان به درمان بواسیر یا هموروئید پرداخت یا از ایجاد و بروز آن جلوگیری کرد. در این نوشتار از ۴۹ درمان خانگی بواسیر یا هموروئید که بسیار موثر هستند بحث می شود.

 

 

بواسیر (هموروئید) چیست؟

بواسیرها یا هموروئیدها رگ‌های خونی هستند که در عضلات دیواره‌های مقعد و رکتوم (راست‌روده) قرار گرفته‌اند. این رگ‌ها به طور کلی در قالب توده، غده یا بالشتکی از بافت در کانال مقعد مشخص می‌شوند. تورم هموروئید ممکن است هنگامی رخ دهد که فشار زیاد باشد در نتیجه رگ‌های کوچک متورم شده و از خون پر می‌شوند.

 

چرا بواسیر اتفاق می‌افتد؟

واژه”بواسیر” برای اشاره به اختلال هموروئید متورم و ملتهب استفاده شده‌است. این اختلال توسط یک توده‌ی سخت در کانال مقعد توصیف می‌شود و با درد، خارش و خونریزی همراه است.

 

علائم آن شامل تورم، خارش، خونریزی، سوزش و درد است. نه، اصلا وضعیت راحتی نیست. اما مطمئن شوید آن را به درستی تشخیص دهید. به خودی خود بی‌خطر است اما مطمئنا نمی‌خواهید آن‌ را با شرایط– خطرناک‌تر- دیگری اشتباه بگیرید زیرا وجود خون در مدفوع یکی از نشانه‌های هشداردهنده‌ی سرطان روده است.

 

این وضعیت ممکن است بر اثر زور زدن طی حرکات روده یا فشار زیاد بر آنها طی دوران بارداری ایجاد شود. هموروئید ممکن است درون رکتوم باشد (هموروئید داخلی) یا زیر پوست اطراف مقعد ایجاد شود (هموروئید خارجی).

 

درمان بواسیر با روش های خانگی

برای رفع بواسیر یا هموروئید چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ خب، کارهایی هست که به بهبود وضعیت‌تان کمک می‌کند. در ادامه ۴۹ بهترین درمان خانگی بواسیر یا هموروئید  آمده است.

 

۱. به فیبر فکر کنید

ابتلا به هموروئید بیش‌تر به خاطر سبک زندگی‌مان این‌قدر در غرب رایج است، پس می‌توانید با مراقبت از خود شروع کنید.

 

تغییر رژیم غذایی، ورزش، نوشید آب فراوان، و کاهش استرس نه تنها به هموروئید بلکه به سلامت عمومی‌تان هم کمک می‌کند.

 

اگر می‌خواهید با یبوست، یکی از دلایل اصلی ایجاد این مشکل، خداحافظی کنید باید فیبر را ملکه‌ی ذهن‌تان کنید. سبزیجات خام و میوه‌ها فیبر شما را تامین می‌کنند اما همواره باید آنها را با اضافه کردن بذر کتان یا سبوس اسفرزه تکمیل کنید. می‌توانید روزتان را مخلوط آب و یک قاشق چایخوری اسفرزه شروع کنید که آن مقدار فیبر اضافه را به شما می‌رساند.

 

۲. آن را تمیز و خشک کنید

از صابون‌های غیرملایم برای تمیز کردن ناحیه‌ی مقعدی خود استفاده نکنید. به جز صابون‌های کاملا طبیعی، بقیه به دلیل داشتن مواد شیمیایی می‌توانند باعث سوزش شوند. آب خالی بهترین گزینه است. و بعد آن را به آرامی اما به صورت کامل خشک کنید.

 

مطلب مرتبط : این خوراکی‌ها هموروئید  را وخیم می‌کنند

 

۳. سرکه سیب

مواد طبیعی گوناگونی وجود دارند که می‌توان برای تسکین و التیام ناحیه‌ی دردناک استفاده کرد. استفاده از سرکه‌ی سیب (ای‌سی‌وی) – اکسیر بین تمام درمان‌های خانگی- را امتحان کنید. تنها یک گلوله پنبه را به آن آغشته کنید و به ناحیه‌ی مقعدی بزنید. این کار به التهاب و بهبود علائم کمک می‌کند. هم‌چنین می‌توانید مخلوط سرکه‌ی سیب و عسل را امتحان کنید زیرا این ترکیب می‌تواند سلامت گوارشی‌تان را بهبود بخشیده و از یبوست جلوگیری کند.

 

درمان طاسی سر, سرکه سیب

 

از نارون کوهی، هاماملیس ویرجینیانا، به صورت موضعی، به شکل کرم، مایع یا کمپرس استفاده کنید. برگ‌ها و پوسته‌ی این گیاه از دوران باستان به عنوان درمانی برای هموروئید مورد استفاده بوده است.

 

این گیاه به کاهش خونریزی و تسکین درد، خارش و تورم کمک می‌کند.

 

می‌توانید پد‌هایی را بخرید که از پیش به نارون کوهی آغشته شده‌اند. یا بهتر آن که نارون کوهی خالص را با استفاده از یک گلوله پنبه به ناحیه‌ی آسیب‌دیده بزنید. برای خنک کردن ناحیه می‌توان آلوئه‌ورا نیز اضافه کرد.

 

گزینه‌ی مسکن دیگر آن است که با غوطه‌ور ساختن خود حمام آب‌گرم بگیرید – چند فنجان نارون کوهی به /اب اضافه کنید، سپس تا زمان برطرف شدن ناراحتی در ان غوطه‌ور شوید. نارون کوهی یک گیاه دارویی چند منظوره است که برای شرایط گوناگون به صورت موضعی استفاده می‌شود. هم‌چنین می‌توانید چند قطره عصاره‌های مخصوص هموروئید به آب اضافه کنید.

 

مطلب مرتبط : اسهال: ۱۵ درمان خانگی اسهال بدون استفاده از دارو

 

۴. بوچرز بروم (کوله خاس)

علارغم نام خشن‌اش این گیاه رگ‌ها را تقویت و تنگ می‌کند و به عنوان یک منقبض‌کننده‌ی عروق که رگ‌های خونی را تنگ می‌کند و یک ضد التهاب استفاده می‌شود. عصاره‌ی آن را می‌توان به شکل کپسول یا چایی مصرف کرد که کمی تلخ است، پس مطابق میل‌تان آن را با عسل شیرین کنید.

 

۵. چمباتمه بزنید!

هنگام مسافرت در آسیا با دستشویی‌های تخت آشنا شدم. وقتی از تمام فواید سلامتی چمباتمه زدن به جای نشستن روی توالت فرنگی مطلع شدم به آن علاقه‌ی بیش‌تری پیدا کردم.

 

یکی از فواید ان جلوگیری از هموروئید است، چون زور کم‌تری می‌زنید. می‌دانستید در کشورهایی که مردم هنگام دستشویی رفتن چمباتمه می‌زنند مشکلات هموروئید تقریبا وجود ندارد؟ از آن‌جایی‌که اصلاح توالت – یا حتی جابه‌جایی خانه- ممک است کمی غیرعملی باشد، باز هم می‌توانید در صورت امکان چمباتمه زدن را امتحان کنید زیرا این کار طبیعی‌ترین راه باز کردن روده‌ها است و بسیاری فواید سلامتی دیگر نیز دارد!

 

از پیشنهادات بالا یک یا چند عدد را برای رفع بواسیر یا هموروئید امتحان کنید و ببینید کدام یک برای شما بهتر عمل می‌کند.

 

مطلب مرتبط : ۱۶ درمان خانگی یبوست

 

۶. از مُلین‌ها استفاده نکنید

اگر دچار یبوست هستید و برای سهولت در دفع نیاز به کمک دارید، استفاده از ملین‌ها آخرین راهی است که باید به آن متوسل شوید.

 

۷. آب فراوان بنوشید

نیاز به نوشیدن آب زیاد یکی از نیازهای بی‌نهایت مهم زندگی آدم‌ها است. هر آدم باید روزانه ۳ تا ۴ لیتر آب بنوشد. همیشه باید دستگاه گوارش را تر و تمیز نگاه داشت. فیبر غذایی در دستگاه گوارش‌مان به آب زیادی نیاز دارد که در صورت کمبود آب، باعث خشک شدن مدفوع می‌شود. لطفا هرگز مصرف نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار را جزء مصرف آب روزانه‌تان به حساب نیاورید. در واقع، این‌گونه نوشیدنی‌ها ادرارآور هستند و باعث خالی شدن بدن از آب می‌شوند.

 

درمان خانگی بواسیر ۸: آب نارگیل بنوشید

گوشت نارگیل خواص نارگیل

 

بر اساس پژوهش‌ها، نوشیدن روزی دو بار آب نارگیل نارس برای درمان خونریزی‌های هموروئیدی بسیار موثر است. آب نارگیل جادو می‌کند؛ حتی اگر هموروئید کهنه و سرسختی داشته باشید. نگران عوارض جانبی‌اش هستید؟ باید بگوییم مصرف آب نارگیل هیچ عارضه‌ی جانبی ندارد.

 

درمان بواسیر ۹: از ضماد استفاده کنید

برای این‌ کار می‌توانید از گوشته‌ی داخل برگ‌های آلوئه‌ورا یا از پمادهای موضعی موجود در داروخانه‌ها استفاده کنید. حتی می‌توانید از شیاف نیز استفاده نمایید، البته خیلی اندک. توصیه می‌شود فقط هفته‌ای یک بار از شیاف استفاده کنید.

 

مطلب مرتبط : ۷ ملین طبیعی که یبوست را از شما دور می‌کنند

 

۱۰. هنگام دفع به خودتان فشار اضافه نیاورید

فقط هنگامی به دستشویی بروید که واقعا به دفع مدفوع نیاز داشته باشید؛ در غیر این صورت، از نشستن‌های غیرضروری و آوردن فشار اضافه به خود اجتناب کنید. این کار فقط باعث افزایش خونریزی هموروئید می‌شود.

 

۱۱. هنگام احساس دفع به سرعت به دستشویی بروید

هر وقت احساس دفع به شما دست می‌دهد باید به سرعت برای اجابت مزاج به دستشویی بروید. این دقیقا مناسب‌ترین لحظه برای رفتن به دستشویی است. اگر زمان آن بگذرد، مدفوع داخل روده به تدریج شروع به خشک شدن می‌کند، زیرا قسمت انتهایی دستگاه گوارش دائما در کار جذب آب مدفوع است. اگر می‌خواهید خودتان را از خونریزی‌های هموروئید نجات دهید، باید کاملا از بروز چنین اتفاقی جلوگیری کنید.

 

۱۲. پیاده‌روی کنید

درمان بواسیر

 

برای آن‌که دستگاه گوارش سالم‌تر و کارآمدتری داشته باشید، به طور مرتب پیاده‌روی کنید. دستگاه گوارش ضعیف باعث می‌شود فرایند دفع به خوبی صورت نگیرد.

 

۱۳. مرتبا ورزش کنید

علاوه بر پیاده‌روی‌های طولانی، همه‌ی افراد به ویژه آن‌هایی که از بواسیر ( هموروئید ) رنج می‌برند باید ورزش سبک نیز را به برنامه‌ی کارهای روزانه‌شان اضافه کنند. این کار برای داشتن دستگاه گوارش خوب و سالم بسیار ضروری است. بی‌توجهی یا تنبلی را کنار بگذارید، و به جای متوسل شدن به انواع داروهایی که ممکن است عوارض جانبی داشته باشند، راه ورزش را در پیش بگیرید.

 

۱۴. آب آلوورا بنوشید

آب آلوورای تازه بنوشید، یا حداقل از نوشیدنی‌های آماده‌ی آلوئه‌ورا استفاده کنید. حداقل میزان مورد نیاز روزانه‌تان ۴ قاشق غذاخوری است.

 

۱۵. نشستن در وان حاوی جوشانده‌ی پوست درخت بلوط

یکی از شگفت‌انگیزترین و موثرترین راه‌های درمان خانگی بواسیر (همورویید)  نشستن در وان حاوی جوشانده‌ی پوست درخت بلوط است. کمی پوست درخت بلوط را در حدود ۲ لیتر آب بجوشانید؛ آن را از روی حرارت بردارید و بگذارید حدود نیم ساعت بماند. اکنون حدود ۵ لیتر آب دیگر را نیز گرم کنید و به همراه جوشانده‌ی پوست درخت بلوط در وان یا یک تشت بریزید؛ و سپس در آن بنشینید به طوری که نشیمن‌گاه‌تان کاملا در آب باشد. ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در همان حالت بمانید. در ظرف یک روز، نتیجه‌اش را خواهید دید.

 

۱۶. سیر

تعدادی سیر را له کنید و در مقدار اندکی آب بریزید. سپس پنبه‌ای را به آن‌ آغشته کنید و مستقیما روی محل مورد نظر قرار دهید.

 

۱۷. وزن‌تان را کاهش دهید

فشار وزنی که همه جا همراه‌تان حمل می‌کنید، در ناحیه‌ی اطراف مقعدتان متمرکز است. به علاوه، هر قدر چربی‌ها و چین و چروک‌های اطراف مقعد بیش‌تر شوند، مواظب از این ناحیه و رعایت بهداشت آن دشوارتر می‌شود.

 

۱۰ سالم‌ترین خوراکی‌ برای کاهش وزن و چربی‌سوزی

 

۱۸. نشستن در آب گرم

به آن سیتز بث (sitz bath) هم می‌گویند که از واژه‌ی آلمانی “‌sitzen‌”‌ به معنی نشستن می‌آید. چیز پیچیده و عجیب‌وغریبی نیست. فقط کافی است نشیمن‌گاه‌تان را در ظرف آب گرم بگذارید؛ یعنی حدود ۲۰ دقیقه در آب گرم بنشینید تا گرما بواسیر (هموروئیدتان) را درمان دهد. گرمای آب باعث پاکسازی آن ناحیه از لخته‌های خونی می‌شود. برای این کار می‌توانید از تشت‌های معمولی استفاده کنید یا وسیله‌ی مخصوص این کار را تهیه نمایید که موقتا روی توالت فرنگی‌تان نصب می‌شود. بهتر است این کار را روزی سه بار و فقط بعد از هر بار اجابت مزاج انجام دهید.

 

۱۹. کمپرس گرم

اگر به هر دلیل نمی‌توانید در آب گرم بنشینید، روش بسیار ساده‌ی دیگری برای گرم کردن آن ناحیه وجود دارد. مقداری آب گرم تهیه کنید، حوله‌ی کوچک و تمیزی را در آب گرم فرو ببرید، آن را کاملا بچلانید و تا وقتی هم‌چنان گرم است روی ناحیه‌ی مورد نظر بگذارید. این کار را تا حدود ۲۰ دقیقه تکرار کنید. سپس اجازه دهید رطوبت آن ناحیه کاملا خشک شود.

 

۲۰. کمپرس سرد

برخی از مبتلایان به همورویید  یا بواسیر با گذاشتن کمپرس سرد در ناحیه‌ی مقعد احساس آرامش می‌کنند. می‌توان به راحتی در خانه کمپرس سرد تهیه کرد. آن را باید حدود چند دقیقه روی ناحیه‌ی مورد نظر قرار دهید. این کار تورم و درد را کاهش می‌دهد و برای مدتی باعث توقف خونریزی می‌شود.

 

۲۱. کلم

استفاده از ترشی کلم یکی از درمان‌های خانگی موثر برای بواسیر است که معمولا در کشورهای شرقی کاربرد دارد. کلم غنی از فیبر، آهن، و ویتامین C است.

 

مواد غذایی سرشار از اسید فولیک, گل کلم

 

چند گام برای پیشگیری بهتر از هزاران راه برای درمان.

جمله‌ی بالا به این معنی است که افزایش مصرف خوراکی‌های سرشار از ویتامین C در رژیم غذایی روزانه، نه فقط به پیشگیری از بیماری‌ها کمک می‌کند، بلکه هم‌چنین در درمان بسیاری از مشکلات سلامتی به یاری‌تان می‌شتابد. هم‌چنین، ترشی کلم منبعی عالی برای پروتئین، کربوهیدرات، و آنزیم‌های میکروبی به شمار می‌رود که پس از مصرف به اسیدهای آمینه‌ای تبدیل می‌شوند که در بدن به آسانی قابل جذب هستند. این ماده‌ی خوراکی مانند دیگر انواع سبزی‌ها و میوه‌ها حاوی فیبر است کهه می‌تواند به دستگاه گوارش‌تان کمک کند.

 

به منظور استفاده‌ی حداکثری از مواد مغذی موجود در کلم، بهتر است آن را به صورت ترشی استفاده کنید یا به صورت پخته یا آب پز شده در سوپ بریزید. مصرف این سبزی پر خاصیت به همه‌ی افراد توصیه می‌شود؛ به ویژه زنان باردار برای تسهیل عمل دفع و پیشگیری از یبوست و هم‌چنین بواسیر باید مصرف این سبزی را در رژیم غذایی‌شان بیش‌تر کنند.

 

۲۲. روغن نارگیل

روغن نارگیل نوعی روغن خوراکی است که از گوشته‌ی نارگیل به دست می‌آید. این روغن کاربردهای صنعتی، دارویی، و غذایی دارد. روغن نارگیل می‌تواند به زیبایی و کیفیت مو، سلامت قلب، کاهش وزن، تقویت دستگاه ایمنی بدن، بهبود وضعیت گوارش، درمان عفونت کاندیدا، و درمان دیگر عفونت‌ها کمک نماید.

 

امروزه بسیاری از آدم‌ها از این حقیقت آگاه شده‌اند که روغن نارگیل روغنی طبیعی است که نه تنها برای زیبایی پوست و مو مفید است، بلکه هم‌چنین در سلامتی عمومی‌ بدن‌تان نیز موثر است. از روغن نارگیل می‌توان در تهیه‌ی غذاها و سالادها، ساخت لوسیون و نرم کننده‌های پوست، درست کردن خوشبو کننده‌های خانگی، ساخت مایع پاک کننده‌ی آرایش چشم، هم‌چنین در از بین بردن عفونت‌های قارچی، درمان اگزما، کاهش علائم بیماری آلزایمر و غیره استفاده نمود. در ادامه، به نحوه‌ی استفاده از روغنن نارگیل برای درمان بواسیر اشاره می‌کنیم.

 

الف. برای درمان بواسیر، می‌توانید روغن نارگیل را مستقیما بر روی ناحیه‌ی مورد نظر بمالید و پس از مدتی آن را آب بشویید؛ و سپس آن ناحیه را با ملایمت و به طور کامل خشک نمایید. این کار را در طول روز چندین بار تکرار کنید.

 

ب. این کار را هر روز و به طور مداوم انجام دهید تا ظرف مدت چند روز به نتیجه‌ی دلخواه‌تان دست یابید.

 

۲۳. فندق افسونگر

فندق افسونگر نوعی گیاه است که در چین، ژاپن، و آمریکایی شمالی یافت می‌شود و از گل‌ها، برگ‌ها، و میوه‌های آن به اشکال مختلف می‌توان برای سلامتی انسان استفاده نمود. فندق افسونگر در بر طرف کردن لکه و نقاط پوستی، کاهش التهاب، تسکین جوش و خارش پوست، تسکین رگ‌های واریسی،‌ درمان تاول، التیام زخم‌ها، و هم‌چنین معالجه‌ی بواسیر بسیار مفید و موثر است.

 

خواص فندق افسونگر, درمان خانگی تاول, درمان درد واژن

 

الف. به منظور درمان بواسیر،‌ می‌توانید تکه‌ای پنبه یا پد بهداشتی را به روغن فندق افسونگر آغشته کنید و به محل مورد نظر بمالید. برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، بهتر است این کار را به صورت مداوم و حداقل سه بار در روز تکرار کنید.

 

ب. هم‌چنین می‌توانید برای محافظت بیش‌تر از ناحیه‌ی مقعدتان به همراه دستمال توالت، از پد‌های آماده یا آغشته به روغن فندق افسونگر استفاده کنید.

 

۲۴. آلوورا

آلوئه‌ورا گیاهی شاداب و آبدار است که استفاده‌ از آن به عنوان گیاه دارویی از گذشته‌های دور رواج داشته است. این گیاه دارویی هم‌چنین در تولید محصولات آرایشی نیز کاربرد دارد زیرا دارای خواص نرم‌ کنندگی، درمانی و ترمیمی است. آلوئه‌ورا حاوی مواد معدنی، ویتامین‌ها، اسیدهای چرب، و اسیدهای آمینه‌ای است که می توانند به بهبود گوارش، پاکسازی بدن از سموم، قلیایی کردن بدن، بهبود سلامت قلبی و عروقی، تقویت دستگاه ایمنی، درمان مشکلات پوستی و غیره کمک کنند.

 

الف. برای درمان بواسیر فقط کافی است ژل آلوئه‌ورا را روی مقعد خود بمالید، و به مدت چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید. این کار باعث می‌شود علائم بواسیر تسکین یابد.

 

ب. هم‌چنین، می‌توانید برگ‌های آلوئه‌ورا را به قطعات کوچک خرد کنید، و آن‌ها را در یخچال قرار دهید؛ سپس قطعات آلوئه‌ورای سرد را روی ناحیه‌ی مورد نظر بگذارید تا درد، خارش، و سوزش ناشی از بواسیر در آن ناحیه تسکین یابد.

 

۲۴. انجام تمرین‌های کیگل

یکی از مفیدترین درمان‌های خانگی برای بواسیر انجام تمرین‌های کیگل است که به عنوان تمرین دیافراگم لگنی نیز شناخته می‌شود. دلیل تاثیر مثبت انجام تمرین‌های کیگل این است که می‌تواند ماهیچه‌های دیافراگم لگنی و ماهیچه‌های مقعد را تقویت و اصلاح کند، گردش خون در ناحیه‌ی مقعد را افزایش دهد، و از ابتلا به بواسیر پیشگیری کند.

 

امروزه تمرین‌های کیگل به دلیل سهولت و فواید فراوان‌اش بیش از پیش محبوب شده‌اند. برخی عوامل نظیر چاقی مفرط، افزایش سن، زایمان،‌ و بارداری می‌توانند باعث ضعف ماهیچه‌های لگن شوند؛ بنابراین به زنانی که از استرس و بی‌اختیاری ادرار رنج می‌برند، انجام تمرین‌های کیگل توصیه می‌شود. حال این سوال پیش می‌آید که چگونه تمرین‌های کیگل را در خانه انجام دهیم. فقط کافی است ماهیچه‌های مقعدتان را منقبض کنید (درست مانند وقتی که سعی می‌کنید جلوی ادرارتان را بگیرید .م) و چندد ثانیه به همین حالت بمانید. برای رسیدن به بهترین نتیجه باید در طول روز چندین بار این کار را تکرار کنید.

 

درمان خانگی بواسیر ۲۵: انجام تمرین‌های یوگا

انجام مرتب فعالیت‌های بدنی نقش برجسته‌ای در بهبود سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها ایفا می‌کند. برای درمان بواسیر، در کنار انجام دیگر درمان‌های خانگی، باید نوع خاصی از فعالیت‌های بدنی را انجام دهید که بر کشش ماهیچه‌های ران و شکم تمرکز داشته باشند، زیرا این فعالیت‌ها می‌توانند باعث تقویت ماهیچه‌های مقعد شوند. یوگا فعالیت مفیدی است که برای همه‌ی آدم‌ها در همه‌ی سنین اعم از کودک، مرد، و زن مناسب است. یوگا ریشه در کشور هندوستان دارد، ولی امروزه به سرعت تقریبا درر سراسر جهان گسترش یافته است. در ادامه به شیوه‌ی ساده‌ای از یوگا اشاره می‌کنیم که در خانه یا هنگام استراحت در محل کار باید انجام دهید:

 

الف. کاملا صاف بایستید

ب. یک پا را آن قدر بالا بیاورید تا با بدن‌تان زاویه‌ی ۹۰ درجه بسازد

پ. (با تمرین زیاد) سعی کنید ۵ تا ۱۰ دقیقه به همین حالت بایستید

ت. سپس این کار را با پای دیگرتان انجام دهید

 

به علاوه، می‌توانید روش‌ها و شیوه‌های مختلف یوگا را به طور کامل بیاموزید تا وضعیت سلامتی و زیبایی‌ بدن‌تان را بهبود بخشید.

 

فواید یوگا

 

۲۶. مصرف خوراکی‌های سرشار از پروبیوتیک

مصرف غذاهای سالم یکی از راه‌های طبیعی برای درمان بواسیر و هم‌چنین دیگر بیماری‌ها و مشکلات سلامتی است. پروبیوتیک‌ها عامل بسیار مهم در حفظ تعادل باکتری‌ها در روده هستند که می‌توانند به پیشگیری از یبوست و بهبود وضعیت سلامتی عمومی بدن کمک کنند. از این رو، توصیه می‌شود در کنار مصرف مکمل‌های پروبیوتیک، خوراکی‌های سرشار از پروبیوتیک نظیر کیمچی، کلم ترش، ماست، و پنیر و نوشیدنی‌های تخمیر شده را نیز مصرف نمایید.

 

چنان‌چه می‌خواهید به طور طبیعی و موثر از شر بواسیر خلاص شوید، باید این خوراکی‌ها را به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید. به علاوه، مکمل‌ها یا خوراکی‌های سرشار از پروبیوتیک برای بهبود وضعیت هاضمه یا کاهش وزن واقعا مفید هستند. بنابراین، چرا مصرف روزانه‌ی خوراکی‌های سرشار از پروبیوتیک‌ها را برای درمان بواسیر امتحان نمی‌کنید؟

 

درمان خانگی بواسیر ۲۷: مصرف روتین

آنتی‌اکسیدان‌ها برای بدن بسیار ضروری هستند زیرا می‌توانند از بدن در برابر شرایط مخرب محافظت کنند، با رادیکال‌های آزاد مبارزه کنند و از بروز بیماری‌های خطرناک پیشگیری نمایند. هم‌چنین آنتی‌اکسیدان‌ها به درمان ورم، بواسیر، و رگ‌های واریسی کمک می‌کنند. ‌”‌روتین (rutin)‌”‌ که در گذشته به آن “‌ویتامین P“‌ نیز گفته می‌شد از گیاه دارویی به نام سداب گرفته می‌شود. روتین ترکیبی شیمیایی است که در مواد خوراکی نظیر مارچوبه، کرنبری، ‌لیمو، گریپ فروت، پرتقال، و گندم سیاه یافت می‌شود و حاویی خاصیت ضد التهابی است که به تقویت رگ‌های خونی، پیشگیری از ضعف و بی هوشی، کاهش خونریزی، و درمان بواسیر بسیار کمک می‌کند.

 

مصرف روتین به صورت طبیعی بهترین گزینه‌ای است که حتی‌الامکان باید از آن استفاده کنید؛ ولی راه دیگر برای دریافت این ماده‌ی پرخاصیت استفاده از مکمل‌های حاوی روتین است؛ ولی پیش از استفاده از این مکمل‌ها باید با پزشک مشورت نمایید. البته بسیاری از درمان‌های خانگی طبیعی دیگر نیز وجود دارند که در این مقاله هنوز به آن‌ها نپرداخته‌ایم، بنابراین لطفا به مطالعه‌ی این مقاله ادامه دهید.

 

درمان خانگی بواسیر ۲۸: کیسه یخ

شاید تاکنون از برخی از کاربردهای کیسه‌ی یخ در درمان بیماری‌ها و مشکلات سلامتی نظیر دندان درد، خارش چشم، کمر درد، تورم،‌  نیش حشرات آگاه بوده‌اید. به این ترتیب،‌ کیسه‌ی یخ راه درمانی خوبی برای تورم و درد به شمار می‌رود، و این دو از علائم بواسیر نیز هستند. کیسه‌ی یخ یا کیسه‌ی آب گرم را می‌توانید به راحتی در خانه درست کنید. برای درست کردن کیسه‌ی یخ می‌توانید از تکه‌های کوچک یخ یا میوه‌های منجمد استفاده کنید و از طریق آن به سرعت دردتان را کاهش دهید. در ادامه به چگونگی استفاده از کیسه‌ی یخ برای معالجه‌ی بواسیر اشاره می‌کنیم.

 

درمان درد لوزه, قالب یخ

 

الف. به آسانی می‌توانید تعدادی تکه‌ی کوچک یخ را داخل حوله‌ی نرمی بریزید و از آن در درمان بواسیر استفاده کنید. این کار برای خلاصی سریع از شر تورم و درد ناشی از بواسیر بسیار موثر است.

ب. به علاوه، می‌توانید از بسته‌ّهای سبزی‌ و میوه‌های منجمد برای آرام کردن آن ناحیه استفاده نمایید. این کار را به مدت ۲۰۰ دقیقه و سه بار روز تکرار نمایید.

 

درمان خانگی بواسیر ۲۹: حمام نمک

نمک در زندگی روزمره‌ی همه‌ انسان‌ها کاربردهای فراوانی دارد و می‌تواند از التهاب پیشگیری کمد و تورم را به خوبی کاهش می‌دهد. نمک می‌تواند در کنترل حساسیت بدن به انسولین، تنظیم pH بدن، بهبود کیفیت خواب، جلوگیری از افزایش ناگهانی آدرنالین، تقویت دستگاه ایمنی، کمک به تناسب اندام، کمک به عملکرد تیروئید، کمک به وضعیت هایپراسمولار، تنظیم هورمون‌ها،‌ و خوشمزه‌تر کردن غذاهای‌مان نقش داشته باشد. ولی وجود همه‌ی این خاصیت‌ها دلیل نمی‌شود بتوانید هر قدر دوست دارید نمک مصرف کنید.

 

بلکه اگر به فشار خون بالا یا بیماری کلیوی مبتلا هستید باید مصرف نمک را بسیار محدود نمایید. به هر حال، بهتر است برای آگاهی از میزان مصرف مناسب نمک به ندای درونی بدن‌تان بیش‌تر دقت کنید. ولی برای درمان بواسیر در خانه با استفاده از نمک، فقط کافی است هر روز مقداری نمک را در وان یا تشتی پر از آب بریزید و وارد آن شوید. حمام کردن با آب گرم و نمک احساس خوب و آرامشی به شما خواهد داد، به ویژه اگر از بواسیر رنج می‌برید. انجام مداوم این کار، به صورت کاملا طبیعی و بدون نیاز به مصرف داروهای شیمیایی در مبارزه علیه این بیماری دردناک کمک‌تان می‌کند.

 

درمان بواسیر ۳۰: اجابت مزاج منظم و به موقع

شاید اجابت مزاج منظم و به موقع، آن هم با این همه مشغله و فعالیت، کمی دشوار باشد، ولی باید این مسئله‌ی مهم را رعایت کنید. فقط باید هر لحظه که احساس کردید به اجابت مزاج نیاز دارید، فورا این کار را انجام دهید، و هرگز در این کار درنگ نکنید. لحظه‌ای که احساس می‌کنید باید به توالت بروید، فشار لازم برای عمل دفع به اندازه‌ی کافی وجود دارد؛ از این رو، نیازی به زور و فشار مضاعف بر مقعد نیست. ولی بسیاری از آدم‌ها همواره به دلایل مختلف از اجابت مزاجِ به موقع خودداری و این کار را به زمان دیگری موکول می‌کنند؛ این عادت بد می‌تواند باعث وخامت بواسیر و حتی بروز بیماری‌های خطرناک دیگری شود. رعایت این مسئله یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای بواسیر محسوب می‌شود که باید همیشه و همیشه آن را در نظ

[ بازدید : 5 ]

[ دوشنبه 7 آبان 1397 ] 14:10 ] [ روحی ]

[ ]

سئو سایت ساخت وبلاگ افزودنی های بتن
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]