درمان شقاق مقعدی

مرکز درمانی بیمارهای کلورکتال سامان

آیا بواسیر درمان قطعی دارد؟

شما باید بدانید که چه موقع باید به پیش پزشک خودتان بروید. بواسیر درمان قطعی دارد و قابل درمان است و معمولا درمان آن بی ضرر است. ما ممکن است باعث بروز عوارض در برخی افراد شود. اگر شما در حال تجربه عوارض مربوط به بواسیر هستید یا اگر شرایط شما پس از یک هفته با درمان‌ های رایج بهبود پیدا نکردید، سریعا به پیش پزشک معالج خودتان مراجعه کنید.

ممکن است در بواسیر شما خون در مدفوع مشاهده شود. این مورد ممکن است یک مشکل جدی پزشکی باشد. اگر در مدفوع خود خون پیدا کردید، با دکترتان تماس بگیرید و به محض امکان یک قرار ملاقات تنظیم کنید.

خونریزی مزمن و طولانی‌ مدت ناشی از بواسیر در برخی از افراد می‌ تواند منجر به کم‌ خونی شود. کم‌خونی ناشی از خونریزی گلبول‌ های قرمز که توانایی شما در انتقال اکسیژن به سلول‌ های شما را محدود می‌ کند.

علائم کم‌ خونی شامل ضعف و خستگی مزمن است. اگر جریان خون بدن شما به یک بواسیر منتهی و قطع شود، می‌ تواند به شرایطی که با نام بواسیر استنشاقی نامیده می‌ شود منجر شود. بواسیر استنشاقی بسیار دردناک است و ممکن است منجر به نکروز (مرگ بافت) و گانگرن شود.


درمان قطعی بواسیر؟!

روش‌ های درمان بواسیر غیر جراحی را امتحان کنید. آیا بواسیر درمان قطعی دارد؟ چند گزینه وجود دارد که دکتر شما می‌ تواند به شما مشورت دهد. این گزینه‌ ها عموما ایمن و موثر هستند، حداقل تهاجمی هستند و معمولا در یک محیط سرپایی انجام می‌ شوند.

بستن باند لاستیکی: این روش با حداقل تهاجم با استفاده از نوارهای پلاستیکی کوچک برای تسریع جریان خون به بواسیر است. دکتر شما این باندها را در اطراف بواسیر قرار خواهد داد و در عرض یک هفته بواسیر متلاشی شده و کاملا سقوط می‌ کند.

تزریق اسکلروتراپی: این روش شامل یک تزریق شیمیایی در بافت ملتهب است. این کار منجر به اختلال در بواسیر و کاهش درد و التهاب می‌ شود. تزریق باعث درد نسبتا کمی می‌ شود، اما ممکن است کمتر از بستن باند لاستیکی موثر باشد.

انعقاد: در این روش از لیزر، نور مادون‌ قرمز، یا گرما (دو قطبی) استفاده می‌ شود. عوارض جانبی اندکی دارد ولی اغلب در مقایسه با باند لاستیکی، میزان بازگشت بالایی دارد.

یک روش عمل جراحی را دنبال کنید. در برخی موارد، بواسیر ممکن است به درمان‌ های غیر جراحی پاسخ ندهد. اگر با درمان‌ های دیگر موفقیت نداشته باشید ، یا اگر بواسیر شما بزرگ تر شده است، پزشک شما ممکن است جراحی را برای برداشتن بواسیر پیشنهاد دهد.

چند گزینه جراحی متفاوت به عنوان درمان قطعی بواسیر وجود دارد، و ممکن است در یک محیط سرپایی و یا ممکن است به بستری شدن با توجه به تکنیک جراحی و شدت بواسیر نیاز داشته باشند. روش‌ های جراحی خطر خونریزی طولانی‌ مدت، عفونت و نشت مدفوع را برطرف می کنند، اگرچه عوارض آن در طولانی‌ مدت بسیار نادر هستند.

(جراحی) هموروئیدکتومی: این روش جراحی برداشتن بواسیر و بافت اطراف بواسیر است. هموروئیدکتومی موثرترین راه برای رهایی از بواسیر است که به سایر درمان‌ ها پاسخ نمی‌ دهند.

هموروئیدکتومی با استاپلر: روش این جراحی مطالعه نوع کارآزمایی بالینی است. این گزینه کمتر دردناک تلقی می‌ شود، اما اغلب منجر به عود بواسیر و پرولاپس رکتوم می‌ شود.


درمان فوری درد بواسیر! درست یا غلط؟

اگر منظور شما از درمان فوری درد بواسیر استفاده از قرص یا دارویی باشد که در عرض چند لحظه بواسیر شما را درمان کند، این کاملا فکری اشتباه است. شاید کرم یا دارویی خاصی برای درمان بواسیر وجود داشته باشد ولی در فوری بودن آن می توان شک کرد. کلا هر گونه دارو و درمانی باید تحت نظر پزشک متخصص بیماری های مقعدی و گوارشی استفاده شود.

بواسیر را درک کنید. یک بواسیر رگ خونی متورم و ملتهب در ناحیه مقعد یا رکتوم است. بواسیر باعث افزایش فشار در ناحیه لگن و مقعد می‌ شود. یبوست مزمن و اسهال مزمن از علل شایع بواسیر هستند. زنان در مراحل پایانی بارداری نیز دچار بواسیر می شوند و افرادی که اضافه‌ وزن دارند هم مبتلا می شوند. رابطه مقعدی گاهی اوقات باعث بواسیر می‌ شود و می‌ تواند در داخل یا خارج رخ دهد.

بواسیر داخلی در داخل رکتوم اتفاق می‌ افتد. اگر به اندازه کافی بزرگ شود یا آنقدر نزدیک مقعد باشد، ممکن است در طول یک حرکت روده بزرگ تر شوند.

بواسیر خارجی در ناحیه اطراف دهانه مقعد اتفاق می‌ افتد. اگر آن‌ ها در زیر پوست مقعد به شدت عصبانی و لخته شوند، می‌ تواند به یک توده سخت تبدیل شود. و بواسیر تورمبوز را ایجاد کند.

پس برای درمان فوری درد بواسیر لازم است که انواع بواسیرها را و علائم آنها را بشناسید. اگر شما مشکوک هستید که یک بواسیر دارید، مهم است که علائم این وضعیت را بدانید. آشکارترین نشانه بواسیر داخلی خونریزی قرمز و روشن با حرکات روده شما است. وقتی خودتان را تمیز می کنید خون قرمز روشنی خواهید دید. در بیشتر موارد، آن‌ ها باعث درد نمی‌ شوند.

بواسیر خارجی می‌ تواند باعث خارش و سوزش در ناحیه مقعد شود. معمولا بعد از یک حرکت روده از بین می‌ روند. گاهی بواسیر خارجی خیلی ناراحت کننده می‌ شود. شرایط احتمالی دیگر را نیز درک کنید. در حالی که بواسیر به تنهایی معمولا جدی گرفته نمی شود، خونریزی مقعدی می‌ تواند ناشی از دیگر شرایط از جمله مقعد، رکتوم یا کولون یا عفونت باکتریایی باشد که می توانند به سلامت شما آسیب بزنند. اگر هر نوع خونریزی مقعدی جدیدی را تجربه کردید، مهم است که پزشک آن را به طور صحیح تشخیص دهد و درمان کند.


درمان بواسیر خارجی

درمان بواسیر خارجی می‌ تواند بسته به شدت بیماری چند روش درمانی داشته باشد. پزشک شما ممکن است بپرسد که آیا شما نسبت به انواع خاصی از داروها یا درمان‌ ها حساسیت دارید یا خیر. آیا درمان خاصی را برای درمان خود در اولویت می دانید؟

بواسیرها معمولا با کمک مطالعه پیشینه پزشکی و معاینه فیزیکی بیمار تشخیص داده شوند. بواسیر خارجی معمولا آشکار و به راحتی در بیرون آنال مشاهده می شود. به خصوص اگر لخته خون تشکیل شده‌ باشد. ممکن است متخصص بالینی شما یک تست دیجیتال برای بررسی خون در مدفوع انجام دهد. اگر شواهدی از خونریزی رکتوم یا خون میکروسکوپیک در مدفوع وجود داشته باشد، او همچنین ممکن است مجرای مقعد را با یک لوله پلاستیکی کوتاه با نور روشن بررسی کند. سگموئیدوسکوپی قابل‌ انعطاف یا کولونوسکوپی ممکن است برای رد علل دیگر خونریزی مانند پولیپ‌ های کولورکتال یا سرطان به ویژه در افراد سن بالا انجام شود.

برخی درمان‌ های عمومی که پزشک شما ممکن است پیشنهاد دهد شامل بسته‌ های یخ برای کاهش تورم، شیاف یا کرم بواسیر است. این گزینه‌ ها می‌ توانند به افرادی که دارای حالت ملایم‌ تر بواسیر هستند، کمک کنند. اگر یک مورد جدی‌ تر داشته باشید، ممکن است پزشک درمان با یک عمل جراحی را پیشنهاد دهد.

درمان‌ های جراحی بواسیر خارجی شامل:

برداشتن بواسیر خارجی که با نام هموروئیدکتومی شناخته می شود.

سوزاندن بافت بواسیر با فوتو مادون‌قرمز،

لیزر یا انعقاد الکتریکی،

اسکلروتراپی یا باند لاستیکی برای کاهش بواسیر خارجی.


درمان بواسیر خونی

بواسیر خیلی آزار دهنده و دردناک است. بواسیر به خصوص وقتی که با خونریزی همراه باشد بسیار دردناک تر می شود. درصد زیادی از مردم از این مشکل رنج می‌ برند. این امر به خصوص در مورد زنان پس از زایمان صدق می‌ کند.

بیشتر اوقات، خون در مدفوع و یا قطره خون در لباس زیر شما پیدا می‌ شود و با گذشت چند ساعت یا روزها ناپدید می‌ شود. با این حال، این منظره ای ناخوشایند است. خارش غیرقابل‌ تحمل می‌ شود و به خاطر این، شما به دنبال داروهایی می گردید که به شما کمک کنند علائم را کاهش دهید. برای درمان بواسیر خونی راه هایی ساده تر نیز وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

آب زیادی بنوشید. این کار فقط به حذف مواد سمی از ادرار کمک نمی‌ کند. بلکه به نرم شدن مدفوع شما هم کمک می‌ کند. علاوه بر این، آب باعث می‌ شود که مدفوع شما سریع‌ تر حرکت کند. این کار باعث می شود که دیواره‌ روده روان تر شود. خوب است بدانید که مدفوع خشک، بافت بواسیر را عصبانی می‌ کند. این می‌ تواند باعث درد یا خونریزی شود. به این دلیل ما توصیه می‌ کنیم که شما حداقل در روز ۸ لیوان آب بنوشید. نوشیدنی‌ های نوشابه ای، قهوه یا نوشیدنی‌ های الکلی به حساب نمی آیند.

از یبوست دوری کنید. عدم توانایی رفتن به حمام و داشتن بواسیر یک ترکیب خوب نیست. رژیم غذایی شما باید شامل مقدار زیادی غلات، آجیل، کشمش و سبزیجات سبز مانند اسفناج باشد. این راه از یبوست جلوگیری می‌ کند. در نتیجه وقتی از دستشویی استفاده می‌ کنید احساس درد نمی‌ کنید. وقتی که بواسیر خونریزی می‌ کند بدترین چیزی که می‌ توانید تحمل کنید یبوست است. این به خاطر که نیرویی که باید در دستشوئی استفاده کنید به هیچ چیز کمکی نمی‌ کند. به یاد داشته باشید که فشار بر کانال رکتال شما می‌ تواند باعث آسیب زدن بیشتر به بواسیر شود.

تمایل خود برای استفاده از دستشویی را سرکوب نکن. بسیاری از مردم معتقدند که بهتر است مدفوع خود را نگه دارند و یا تعداد دفعات استفاده از دستشویی را کاهش دهد. این ایده به آن‌ ها کمک می‌ کند تا سریع‌ تر و سریع‌ تر خونریزی کنند. اما این اشتباه است. دلیل ساده اش اینکه، وقتی شما زباله‌ های بیشتری را در بدن خود جمع می‌ کنید، رهایی از آن بدون درد و ناراحتی سخت‌ تر می‌ شود. همچنین برای سلامتی شما خوب نیست. شما مواد سمی را در بدن خود نگه می دارید که می‌ تواند باعث بیماری های مختلف شود.

مقدار غذاهای مضر را کاهش دهید. نمک یکی از بدترین دشمنان بواسیر است. به این خاطر که باعث ماندگاری و حبس شدن مایع می‌ شود. بدن شما به خاطر تجمع آب باد می‌ کند. در عین حال، رگ‌ های خونی در مجرای راست‌ روده ملتهب می‌ شوند. در نتیجه خون، درد و ناراحتی هنگام رفتن به دستشوئی ایجاد می شود.

در عین حال، کاهش استفاده از قهوه، الکل، شکلات، غذاهای چرب، غذاهای قندی و آرد سفید را توصیه می‌ کنیم. همه این غذاها، ماده خشک تری را تولید می‌ کنند. از طرف دیگر، اگر رژیم غذایی متعادل داشته باشید، شرایط بهتر می‌ شود. رژیم غذایی شما باید شامل مصرف بسیاری از میوه‌ ها و سبزیجات تازه باشد. سعی کنید مطمئن شوید که غذایی که می‌ خورید شامل تمام گروه‌ های غذایی باشد.

از بهداشت شخصی خود مطمئن شوید. وقتی که بواسیر خونریزی می‌ کند، سوزش و احتمال عفونت افزایش می‌ یابد. هر بار که از دستشویی استفاده می‌ کنید، خودتان را با آب سرد یا ولرم بشویید. از کاغذ توالت استفاده نکنید. این کار باعث عصبانی شدن منطقه می‌ شود. اجازه ندهید خون خشک شده برای مدتی طولانی در محل یا لباس زیر شما بماند. راه خوب برای تمیز کردن ناحیه استفاده از حمام‌ های sitz یا حمام کردن خیس است. شما فقط باید ناحیه را در ظرفی از آب‌ گرم غوطه‌ ور کنید. بگذارید چند دقیقه بماند تا ناراحتی را تسکین دهد. از حوله برای خشک کردن استفاده نکنید. به این دلیل که یک چیز شبیه کاغذ توالت است.

حالت بدنی خود را تغییر دهید. چند ساعت نشستن برای بواسیر خوب نیست. اگر شغل شما ایجاب می‌ کند که تمام روز را در مقابل کامپیوتر بنشینید، هر ساعت چند دقیقه بایستید. اگر می‌ توانید کمی در اطراف میز خود قدم بزنید. این راه، جریان خون شما را افزایش می‌ دهد. نشستن زیاد باعث می‌ شود که خون در ناحیه رکتال شما انباشته شود که می‌ تواند باعث درد و ناراحتی شود.

[ بازدید : 10 ]

[ چهارشنبه 27 تير 1397 ] 23:16 ] [ روحی ]

[ ]

سئو سایت ساخت وبلاگ افزودنی های بتن
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]